مارس 15, 2018 پیام قربانپور 4دیدگاه

شاید اونایی که ساعات زیادی رو روبه‌روی کامپیوتر یا مانیتور می‌گذرونن تابه‌حال یه بار به این مسئله فکر کردن که نور و رنگ نمایشگر روی چشم‌شون چه تأثیری می‌ذاره! یا اینکه چه کار کنن که این نور و رنگ براشون جذابیت بیشتری داشته باشه یا طوری تنظیمش کنن که با دقت بشتری بتونن کاراشون رو انجام بدن.

سیاه یا سفید؟

طبق تحقیقات گفته میشه کاراکتر‌های سیاه روی پیش‌زمینه‌ی سفید نسبت به کاراکتر‌های سفید روی پیش‌زمینه‌ی سیاه ارجحیت دارن. (قابل توجه کدنویس‌هایی که سریعاً بعد از نصب یه ادیتور تم‌ش رو به مشکی تغییر میدن به این خاطر که فکر می‌کنن جذاب‌تر به نظر می‌رسه).

البته باید نور محیط رو هم در نظر داشت. مثلاً برای محیط‌های کم‌نور، نور مانیتور کم و رنگ‌های پپیش‌زمینه‌ی تیره پیشنهاد میشه و برای محیط‌هایی با نور زیاد بهتره رنگ پیش‌زمینه‌ی مانیتور روشن باشه. به این‌ها باید محیط پشت مانیتور رو هم اضافه کرد. باید کاری کرد که مانیتور و دیوار پشتش متضاد نباشن. مثلاً اگر دیوار پشت مانیتور سفید باشه بهتره رنگ پیش‌زمینه‌ی مانیتور روشن باشه و برعکس.

این مسئله تو برنامه‌نویسی بیشتر نمود پیدا می‌کنه. افرادی که کد‌هاشون رو روی پیش‌زمینه‌ی تیره می‌نویسن زیادن. با این طرز فکر که این تم نشونه‌ی مهارت بیشترشونه. اما در شرایط نامناسب موجب آسیب به چشم‌شون میشه.

خاکستری: روایت رنگ و نور نمایشگر کامپیوتر
خاکستری: روایت رنگ و نور نمایشگر کامپیوتر

شب

مثل اینکه دنیای کدنویسی با شباهنگام گره خورده. با این که من خودم آدم شب نیستم اما گیک‌های زیادی هستن که به برنامه‌نویسی در آرامش شب عادت دارن. این موضوع(منظور شب و تاریکی هوا) باعث می‌شه که نور نمایشگر بیشتر به چشم بیاد. برای آسیب نزدن نمایشگر به چشمامون باید نور محیط با نوری که از نمایشگر به چشممون می‌رسه هماهنگ باشه. مثلا روشن کردن چراغ و تماشا نکردن نمایشگر با نور زیاد تو فضای تاریک یه پیشنهاد خوبه. و نور چراغ مطالعه به خاطر متمرکز بودنش شاید پیشنهاد نشه.

شدت نور

روی اکثر کیبوردها، قسمت کلیدهای بالایی رو که نگاه کنین که بهشون function keys هم می‌گن دو یا سه دکمه برای تغییر حالت نور نمایشگر وجود داره.کم کردن نور، زیاد کردن نور و خاموش کردن نمایشگر. این کلیدها به ما کمک می‌کنن که تو محیط‌های مختلف بتونیم نور دلخواهمون رو داشته باشیم.
توی سیستم عامل لینوکس امکان این که حرارت رنگ‌های نمایشگر رو تنظیم کنی هم وجود داره. یعنی مثلا از طلوع خورشید تا غروب خورشید رنگ‌‌های سرد و شب رنگ‌های گرم به خودش بگیره که زمان و شدت این رنگ‌ها هم قابل تنظیمه.

در کل نگاه کردن به هر نمایشگری با هر رنگ و شدت نوری آسیب‌زا هست. برای پیش‌گیری از وارد شدن آسیب‌های جدی یکی از راهکارها اینه که به صورت متداوم وضعیت‌مون رو تغییر بدیم. این واسه گردن و ستون فقرات هم بهتره. توی مطلب مراقبت از چشم‌های یک برنامه‌نویس نکات خوبی واسه این موضوع گفته شده.
چشم‌های ما اعضای مهمی برامون هستن. مخصوصا اگه مدام با کامپیوتر سر و کار داشته باشیم. با رعایت این نکات از آسیب‌های جدی‌تر پیش‌گیری می‌کنیم.

4 دیدگاه در “خاکستری: روایت رنگ و نور نمایشگر کامپیوتر

  1. سلام پیام جان
    خیلی خوشحال شدم از مطلبی که نوشتی چون به یکی از زمینه‏‌های مورد علاقه‎ام برای مطالعه اشاره کردی؛ به همین خاطر می‎خوام تجربه شخصی و نظرم رو باهات درمیون بگذارم.
    حدودا تا یک ماه پیش تو کل زندگیم چه دوران مدرسه چه دانشگاه و حالا که سربازم هیچ ساعت تعریف شده‎ای و توجهی برای خوابیدن نداشتم و معمولا خوابیدنم بین بازه 12:30 تا 2 و گاهی حتی ساعت 4 صبح بود و بیدار شدنم هم به اجبار کار ساعت 7 بود. ولی دلیل اصلی دیر خوابیدنم گاهی شوقم برای مطالبی بود که در آرامش شب می‌خوندم و البته گاهی هم صرفا وقت تلف کردن بود ولی در کل یک جورایی خواب رو وقت هرز می‌دیدم و طرز فکرم به گفته رابرت دنیر این بود که “بعد از مردن وقت برای استراحت زیاده”.
    این جدال بی معنی و پر تکرار برای 4 ساعت زمان بیشتر برای بیدار موندن، روزایی با عدم هوشیاری کامل و خیلی تاثیرات بد دیگه رو برام رقم زد. خوشبختانه آشنایی با شما و دوستای جدیدم و همچنین آگاه شدن به صدمه‏‏‌ای که این چند سال به بدنم وارد کردن باعث تغییر این روال شد.
    بعد از نیش خوردن‏‌های متوالی (9580 روز) از یک سوراخ 🙂 پیشنهادم به همه‏‏‏‌ی کسایی که دوستشون دارم اینه که هیچ چیز با خوابشون به هیچ قیمتی معامله نکنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *