آوریل 22, 2018 پیام قربانپور 3دیدگاه

قبل از هر چیز

این تصویری که برای این مطلب در نظر گرفتم دورترین تصویریه که از زمین در سال ۱۹۹۰، توسط کاوشگر ووییجر۱، از فاصله‌ی ۶ میلیارد کیلومتری گرفته شده و این تازه به نسبت خیلی خیلی نزدیک حساب میشه و مربوط به حدود ۳۰ سال پیش. اون نقطه‌ی سفید که با دایره آبی مشخص شده زمینه.

ملزومات سفر و داستان حمایت از محیط زیست

اول می‌خواستم به این خاطر که توی مسافرت‌ها یه سری عادت‌ها رو عوض کنیم، یه سری نکات بنویسم اما بعد منسوب شد به روز زمین. به این مناسبت که امروز روز زمینه و خیلی خوبه که برای این تنها سکونت‌گاهمون یه کارایی انجام بدیم. یا یه کارایی انجام ندیم.

استفاده از فلاسک یا کلمن یا قمقمه به جای بطری پلاستیکی

فلاسک به خاطر ایزوله بودنش کارش اینه که تا حد امکان دمای محتوای داخش رو ثابت نگه داره. حالا چه آب جوش باشه چه آب سرد چه یه تیکه غذا. پیشنهاد اینه که به جای خرید بطری آب از فلاسک یا کلمن یا قمقمه استفاده کنیم. هر وقت که آب تموم شد از یه جایی آب پر می‌کنیم. اگر آب سرد نبود از یخ استفاده می‌کنیم. به جای اینکه بریم مغازه و آب معدنی بخریم به مغازه دار می‌گیم که این فلاسک یا کلمن یا قمقمه رو برای ما پر کن  و پول آب رو می دیم و در صورت نیاز یخ.

استفاده از ظروف فلزی یا شیشه‌ای به جای ظروف پلاستیکی

اگر غذا با خودمون داریم برای نوش جان کردنش باید از بشقاب قاشق و چنگال و چاقو و … استفاده کنیم. به جای ظروف پلاستیکی یکبار مصرف، از ظرف‌های خونه‌مون یا ظرف‌های فلزی که برای سفر ساخته شدن استفاده کنیم که هم جای کمتری می‌گیرن و هم با شستشو چندبار مصرف میشن. برای خوردن چای و قهوه و نوشیدنی هم به همین صورت از لیوان فلزی یا شیشه‌ای به جای لیوان پلاستیکی استفاده کنیم که هم خطر ابتلا به سرطان رو کاهش بدیم هم به طبیعت کمک کرده باشیم. تنها چالش، شستن این ظروفه که اگر دسترسی به آب محدوده، میشه از یه دستمال نخی استفاده کرد برای پاک کردنشون.

عدم دریافت کیسه پلاستیکی

خیلی پیش اومده که به مغازه بریم و چیزی بخریم. مغازه‌دار وسایل ما رو توی یه کیسه پلاستیکی میذاره و تحویل میده. اگر از قبول کردن کیسه پلاستیکی صرف نظر کنیم پلاستیک کمتری مصرف کردیم. به جاش می‌تونیم از یه کیسه‌ی پارچه‌ای که همراه خودمون داریم استفاده کنیم. یا کیسه‌های پلاستیکی که از قبل داشتیم رو دوباره استفاده کنیم.

همین دیروز برای خرید کتاب به کتابفروشی رفتم. دوتا کتاب گرفتم و از گرفتن نایلکس امتناع کردم و کل مسیر رو این دوتا کتاب رو دستم گرفتم. درسته که مسیر کم بود و مشکل عرق کردن و حمل و نقل تو مسیر‌های زیاد وجود داره. اما اگر میشه تحمل کرد، تحمل کنیم.

عدم استفاده از سفره یه بار مصرف

چیزی که این روزا خیلی رو بورسه سفره‌ی پلاستیکی نازک یه‌بار مصرفه. این سفره‌ها به دلیل اینکه دیگه نیازی نیست سفره رو تمیز کنیم علاوه‌بر مسافرت، توی خونه‌ها و روی میزهای غذاخوری هم استفاده میشن. واقعن ترسناکه که این حجم از زباله و پلاستیک تولید شده قراره بعدش چجوری دفع بشه. در بهترین حالت چون بازیافت فرآیند هزینه‌بری محسوب میشه و خودمون زباله‌ها رو تفکیک نمی‌کنیم و برای تفکیک اون‌ها نیرو و انرژی و آب و… مصرف می‌شه، معمولن زباله یا دفن میشه یا سوخته میشه که در هر دوحالت به محیط زیست آسیب میزنه. بهتره که مصرف‌مون رو کاهش بدیم. می‌تونیم موقع غذا خوردن از پیش‌دستی و سینی استفاده کنیم.

ذغال

واسه کباب خوردن یا درست کردن چای ذغالی حتمن به آتیش نیاز داریم و این آتیش نیاز به سوخت داره. معمولن هم از ذغال‌‌های آماده‌ای که توی بقالی‌ها فروخته میشه استفاده می‌کنیم.

دو راه واسه تولید ذغال وجود داره:

۱. ذغال چوب: درختا رو می‌سوزونن و ذغال میشه.

۲. ذغال حیوانی: از سوزوندن استخوان حیوانات تولید میشه.

به جای استفاده از ذغال میشه از گاز‌های مسافرتی که در انواع اندازه‌ها هم اومده استفاده کرد. چوب‌های ریز و کنده درخت و هر چیزی که تو طبیعت میشه ازش برای روشن کردن آتیش استفاده کرد برای خود طبیعت ضروری‌ هستن و تبدیل به خوراک زمین می‌شن.

گوشت نخوریم

سالانه مقدار زیادی از انواع گوشت در سراسر دنیا مصرف میشه که برای تولیدشون از حیوانات استفاده میشه. این حیوانات تولید کننده‌ی گاز دی‌اکسید‌کربن و متان هستند. و همچنین برای تغذیه‌شون از آب و علوفه هم استفاده میشه. پیش‌بینی شده اگه با همین وضعیت پیش بریم آلودگی حاصل از فعالیت‌های کشاورزی تا سال ۲۰۳۰، ۶۰ درصد گازهای گلخانه‌ای رو تشکیل میدن. این عدد در حال حاضر ۱۴ درصده.

چرا باید به این چیزا اهمیت بدیم

در کوته‌بینانه‌ترین حالت، در حال حاضر و تا اطلاع ثانوی زمین تنها خونه‌ی ما هست و ما به عنوان یک تمدن هوشمند باید خودمون رو از بین نبریم.

میشه اینجوری هم بهش نگاه کرد که هر یک از ما عضوی از یک سیستم هستیم و برای رشد و پیشرفت نباید خودتخریب‌گری کنیم.

3 دیدگاه در “امروز روز زمینه

  1. نقلی از تلمود شنیدم در این حدود که “کسی که یک نفر رو نجات بده، تمام انسان ها رو نجات داده”. هرچند که خیلی مبالغه شده به ظاهر ولی گاهی نباید از اهمیت یکی ها و تک دونه ها گذشت. یه بطری پلاستیکی هم می تونه تفاوت چشمگیری به وجود بیاره در بلند مدت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *